Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Muzeální půvab iluzivního divadla, Loutkář 3/2017, s. 28–30

Když člověk vstoupí do nově zrekonstruované budovy Salzburského marionetového divadla, jako by se o sto let propadl v čase. Ve zšeřelém prostoru u šatny odpočívají ve vitrínách staré loutky, stěny reprezentativního foyer s kavárnou zdobí historické plakáty a fotografie ze starších inscenací. Návštěvníka upoutá i honosný divadelní sál, ozdobený pozlacenými štuky, freskami a s nepřehlédnutelnými křišťálovými lustry.

Historie Salzburger Marionetten Theater se však začala psát v prostoru zcela jiném a mnohem skromnějším. První premiérou souboru, který založil salzburský sochař prof. Antona Aicher (1859–1930), byla na začátku roku 1913 Mozartova krátká opera Bastien a Bastienka. Nové divadlo působilo v tělocvičně arcibiskupského boromejského semináře (a to po téměř dalších padesát let) a zároveň podnikalo zájezdy po celé Evropě, od 50. let už po celém světě. Po svém otci převzal divadlo Hermann Ai…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.