Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Myslím, že je na co navazovat, Loutkář 3/2017, s. 14–15

Tematický blok věnovaný německojazyčné kulturní oblasti, přesněji německojazyčnému loutkovému divadlu, nelze zahájit jinak než historickým přehledem a hledáním vzájemných vazeb s českým loutkářstvím. Jak těsné tyto vazby byly a jsou, objasňuje v rozhovoru historička Nina Malíková, která je ostatně také autorkou onoho zmiňovaného seriálu o významných loutkářských osobnostech.

Německojazyčná kultura tu českou historicky vzato vždy velmi silně ovlivňovala, dá se říci, že měla dokonce bezprostřední vliv i na formování české národní a kulturní identity, ať už to bylo díky navazování na ni, nebo naopak vymezování se vůči ní. Předpokládám, že to bezezbytku platí i v loutkovém divadle…

Je to dáno nejen naší geografickou polohou a historií, v níž jsme byli konfrontováni s německojazyčnou kulturou, i když reakce na ni byla někdy plná eklekticismu a někdy měla podobu oponentury. Nezapomeňme tak…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.