Online archiv

Králová, Andrea: Loutkářka tělem i duší, Loutkář 3/2017, s. 5–9

Život herečky Věry Říčařové-Vítkové je zcela provázán s divadlem a loutkami. S manželem Františkem Vítkem, se kterým tvoří nerozluč-nou dvojici, patří k zakladatelům a dnes již legendám loutkového divadla druhé poloviny 20. století, které se stalo pro český divadelní vývoj zcela přelomovým. V březnu letošního roku získali Cenu Thálie za celoživotní umělecký přínos v oboru loutkové divadlo.

Věra Říčařová se narodila 25. dubna 1936 v Praze a prožila zde i prv-ní roky života. Její dětství však poznamenala válka a zejména pak úmrtí matky, která jako Židovka zahynula v koncentračním táboře v Osvětimi. Věru od podobného osudu zachránil její otec, který ji od-vezl k příbuzným do malé vesničky Moraveč na Vysočině. Tady jí bylo v přívětivém evangelickém prostředí umožněno navštěvovat školu a setrvat do konce války. Po dokončení základní školy vystu-dovala Průmyslovou školu keramickou v Bec…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.