Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

převzato: Štáchová, Helena, Loutkář 2/2017, s. 100

Helena Štáchová (18. 11. 1944–22. 3. 2017)

Divadelní ředitelka, autorka, režisérka, dlouholetá interpretka Máničky a bábinky Helena Štáchová se navzdory dlouhému boji s těžkou nemocí do poslední chvíle věnovala divadlu, jemuž zasvětila svůj profesní i osobní život.

Do Divadla S+H nastoupila jako elévka. Po roce odešla studovat na loutkářskou katedru DAMU a po jejím absolvování (1966) se stala členkou divadla. V následujícím roce převzala od Boženy Welekové postavu Máničky a stala se tak její třetí interpretkou. Na počátku 70. let pro ni Miloš Kirschner ještě vytvořil novou hrdinku, paní Kateřinu Hovorkovou alias Mániččinu bábinku. Jejich party přirozeně ovládala i v cizích jazycích.

Helena Štáchová byla kromě své původní herecké profese také mimořádně literárně činná – psala hry pro děti i pro dospělé, které byly uváděny doma i v zahraničí. Své hry sama režírovala a několik let se staral…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.