Online archiv

Strusková, Eva: Všudybylovo dobrodružství, Loutkář 2/2017, s. 96–99

Propojení českého loutkového divadla s filmem

U příležitosti letošních skupovských výročí publikujeme studii filmové historičky Evy Struskové věnovanou okolnostem vzniku a realizaci animovaného filmu Všudybylovo dobrodružství, na němž se právě Josef Skupa podílel. Pro spolupráci ho v polovině 30. let oslovili manželé Irena a Karel Dodalovi, zakladatelé ateliéru IRE-film, který představoval v tehdejším Československu absolutní špičku v produkci finančně i časově velmi nákladných animovaných, v drtivé většině reklamních, snímků. (red)

V době, kdy zakládali Irena Leschnerová (od r. 1935 provdaná Dodalová) a Karel Dodal ateliér IRE-film, končila sice světová hospodářská krize a začínalo hospodářské oživení, avšak technicky, časově i ekonomicky náročná produkce trikového a animovaného filmu v zemi bez tradice kontinuální produkce a s velmi omezeným filmovým trhem vyžadovala značný optimismus a odva…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.