Online archiv

Dzadíková, Lenka: Čítanie v mysli Jozefa Mokoša, Loutkář 2/2017, s. 55

Poézia, divadlo pre deti, bábkové divadlo – tvorca z týchto oblastí sa zákonite ocitá v menšine a nie vždy sa jeho práci dostane dostatok pozornosti, reflexie a ocenenia. Slovenský básnik, režisér, dramaturg, herec a pedagóg Jozef Mokoš oslávil v roku 2016 na pozadí stále aktívnej činnosti 75. narodeniny.

Dve slovenské divadlá si toto jubileum pripomenuli naštudovaním jeho hry. Bratislavské bábkové divadlo uviedlo inscenáciu Zhavranelí a Bábkové divadlo Žilina Z rozprávky do rozprávky. Zásadným príspevkom k ohodnoteniu Mokošovho prínosu pre slovenské divadlo a literatúru je rozsiahla publikácia, ktorú zostavila teatrologička Dagmar Inštitorisová.

Čítanie v mysli bábkara a básnika (Jozefa Mokoša) je obsiahlou, viac než 400-stranovou čítankou, ktorá komplexne zachytáva tvorivú cestu jedinečného autora a strojcu odklonu slovenského bábkového divadla od didaktickosti k hravosti.

Zostavovateľka rozdelila knihu na celky, …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.