Online archiv

Voisard, Claire: Objevení divadla, Loutkář 2/2017, s. 42

V návaznosti na rozhovor se Sabrinou Baranovou o současném kanadském loutkářství i jeho vazbách na české umělce jsme o osobní vzpomínku na pražská studia a spolupráci s českými tvůrci požádali pochopitelně i její matku, loutkářku Claire Voisardovou, zakladatelku montréalského L’Illusion, Théâtre de Marionnettes.

Loutkové divadlo jsem objevila docela pozdě. V 60. letech jsme se v Québecu setkávali s loutkami především v televizi. Bylo mi už sedmnáct, když jsem zhlédla úplně první loutkovou inscenaci, adaptaci Prokofjevovy opery Péťa a vlk od souboru Marionnettes de Montréal, který založila a vedla loutkářka Micheline Legendrová.

Byla to láska na první pohled! Po představení jsem se s touto úžasnou dámou dala do řeči. Probudila ve mně vášeň pro loutkové divadlo a zasvětila mě do jeho tajů. O pár měsíců později jsem se přidala k jejímu souboru a během divadelní sezóny jsem začala hrát v inscenacích Pé…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.