Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Musíme bojovat s předsudky, Loutkář 2/2017, s. 38–40

O bližší vhled do kanadského, respektive québeckého loutkářství jsem požádala loutkářku Sabrinu Baranovou, uměleckou šéfku montréalského L’Illusion, Théâtre de marionnettes, s níž jsem se před lety seznámila na liberecké Mateřince a jejíž zájem o české loutkářství vůbec není náhodný…

Kam sahají nejstarší zmínky o loutkářských aktivitách na území dnešní Kanady? Je doloženo, že by se hraní s loutkami věnovali původní obyvatelé ještě před příchodem evropských imigrantů?

Samozřejmě, že máme důkazy o používání loutek, masek a animovaných objektů u mnoha kmenů původních národů v celé Severní Americe, a to dlouho předtím, než přišli první Evropané. Většina z nich zpodobňovala zvířata nebo antropomorfní postavy. Loutky a masky se používaly v rituálních obřadech a přímo souvisely se spirituálním životem. Technika jejich výroby zůstává posvátným tajemstvím. Šamani byli těm…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.