Online archiv

Balvínová, Malvína: Animovaná tvorba v zemích Visegrádu, Loutkář 1/2017, s. 60–62

Současná středoevropská animace se potýká s řadou problémů v oblasti financování, přesto však poměrně úspěšně „přežívá“ a často se podaří vyprodukovat i mezinárodně významné filmy. Systematická podpora, na kterou byli filmaři do roku 1989 zvyklí, zde ale chybí, stejně jako zůstává nevyřešena otázka distribuce krátkometrážních filmů. Víc jak čtvrt století po revoluci si středoevropští filmaři už zvykli na to, že klíčovou roli nemá u filmu režisér, ale producent.

Česká animace

Animace v České republice vzniká především na filmových školách (FAMU, VŠUP, UTB Zlín, FAMO Písek, FUD Plzeň). Autorská tvorba mimo školy je problematičtější, přesto u nás funguje dlouhodobě několik specializovaných animačních studií (Anima, Animation People, Hafan, Alkay Animation Prague a další), tvůrci však většinou musí vstupovat do složitých koprodukcí.

Animovanou tvorbu produkuje také Česká televize, sic…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.