Online archiv

Makonj, Karel: Loutkové divadlo dnes, Loutkář 1/2017, s. 94

Upřímně řečeno, když se objevil herec mezi loutkami v tzv. období divadla herce a loutky, nemyslel jsem si, že toto období bude trvat tak dlouho; samozřejmě jsem nevěděl, jak a kam se bude další vývoj ubírat, ale předpokládal jsem, že se jaksi ubírat někam bude…

A dnes se marně ptám, proč tomu tak není. Přitom vnější důvody tohoto období už dávno pominuly, manipulace s lidmi, totalita, pocity nesvobody, determinace – a herec je na loutkovém jevišti stále.

Je to pohodlnost, nenápaditost, setrvačnost? Nebo je v této koexistenci herce a loutky něco hlubšího a provokativnějšího? Něco, co překonává i věk tekutosti a queer, kdy není kontrast mezi objektem a subjektem vnímán a chápán tak podstatně a radikálně ve svém (snad zdánlivém?) antagonismu, kdy všechno je na pomezí a hranice jsou neostré… Ale proč tedy? Proč je stále na jevišti přítomen nyní už spíše vodič než herec – dramatický partner loutky?

Oso…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.