Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Maďarské loutkářství je zdravě sebevědomé, Loutkář 1/2017, s. 32–37

Milada Borárosová má sice moravské kořeny, ale od dokončení svých studií na katedře výchovné dramatiky na pražské DAMU žije trvale v Maďarsku se svým mužem, významným výtvarníkem Szilárdem Borárosem. Věnuje se scénografické, režijní nebo dramaturgické práci v loutkových divadlech (Mesebolt Bábszínház, Ziránó Színház, Griff Bábszínház, Vojtina Bábszínház, Meseszínház, Hepp Trupp…), a je tudíž se současným maďarským loutkářstvím dokonale obeznámena jak v teorii, tak i v praxi.

Jak fungovalo maďarské loutkářství před rokem 1989? Existovala zde také síť krajských a státních loutkových divadel založená po sovětském vzoru jako v Československu nebo v Polsku?

K zakládání profesionálních loutkových divadel v Maďarsku byl nezbytný dostatek zkušených loutkářů, zájem široké veřejnosti i důvěra státního aparátu. Taková konstelace okolností nastala teprve po uplynutí období vzniku a rozkvětu …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.