Online archiv

Tomaszewska, Ewa: Polsko-česko-slovenské loutkářské kontakty ve Slezsku, Loutkář 1/2017, s. 24–27

V nakladatelství Slezské univerzity vyšla v roce 2014 obsáhlá publikace dr. Ewy Tomaszewské, teatroložky a divadelní režisérky, o vzájemném vztahu polských, českých a slovenských loutkářských tvůrců ve slezském regionu. Se souhlasem autorky publikujeme resumé knihy, kde jsou vazby přehledně a stručně nastíněny.

Dějiny českého loutkového divadla jsou dlouhé a pro českou kulturu mají nezanedbatelnou roli. Polská loutková tradice je skromnější: patří do ní pouze polský betlém (szopka; divadlo lidové a sezónní), několik soukromých divadel, která vznikla ve 20. století a působila ve Slezsku, Velkopolsku, Pomořanech či Vilně, dále několik nadšených loutkářů aktivních v meziválečném období a v neposlední řadě patří do této tradice i pedagogicko-umělecké zkušenosti varšavského divadla Baj, jediné polské profesionální loutkové scény, která existovala před II. světovou válkou. Výčet toho všeho se ale …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.