Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: , Loutkář 4/2016, s. 1

Vážení a milí čtenáři,

tímto číslem se uzavírá naše letošní pátrání po proměnách loutky a hledání, kde se kromě svých obvyklých divadelních působišť také vyskytuje. Viděli jsme, že koketerie loutek a činohry je nejmarkantnější a dá se říct, že obousměrná – mnoho činoherních režisérů se přiznalo ke svému obdivu k divadlu neživé hmoty a v současném loutkovém divadle zároveň narůstá počet „činoherněji“ tvořících tvůrců. Nový cirkus spíše než loutky využívá předměty, jež se ale zpravidla nestávají samostatnými jednajícími entitami, ale slouží hlavně k efektům, dokonalé ekvilibristice a jen někdy se za nimi skrývá symbol či metaforické vyjádření. Hudebníci se loutkami příliš nezabývají, ale zato loutkáři si z hudební literatury velmi často půjčují náměty, libreta a někdy i zjednodušené hudební party. A jen opravdu výjimečně se povede tak harmonický soulad loutek s operou…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.