Online archiv

Kirschnerová, Denisa: 90 let s Hurvínkem aneb Zajímavosti z archivu, Loutkář 4/2016, s. 100–102

U příležitosti letošních devadesátin zdá se nesmrtelné loutkové postavy Hurvínka jsme požádali Denisu Kirschnerovou, dramaturgyni Divadla Spejbla a Hurvínka, aby nám poodkryla některá méně známá fakta z počátků existence divadla a podělila se s námi o unikátní fotografie z bohatého archivu souboru. (red)

Jak to vlastně začalo

Josef Skupa (1892–1957) tíhl k loutkám od dětství. Jeho studentská léta na UMPRUM přerušila 1. světová válka, ale díky šťastné souhře okolností byl převelen do Plzně, kde si jeho srdce získaly loutky. Psal se rok 1917 a Loutkové divadlo Feriálních osad postrádalo výtvarníka. Skupa byl přizván ke spolupráci a loutkový svět ho uchvátil. Našel zde uplatnění pro své výtvarné nadání, ale i řemeslnou zručnost. Byl aktivní také dramaturgicky, režijně, organizačně a proslul také jako interpret plzeňského revolučního Kašpárka.

Josef Spejbl

Světlo světa spatřil díky řezbá…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.