Online archiv

Makonj, Karel: Dvakrát do téže řeky, Loutkář 4/2016, s. 96–97

V letošním roce si připomínáme hned dvojité výročí velké osobnosti českého loutkového divadla – dramaturga, režiséra a pedagoga Erika Kolára (18. 4. 1906–16. 1. 1976). Při této příležitosti jsme požádali prof. Karla Makonje a režisérku Michaelu Homolovou, aby se znovu začetli do Kolárovy publikace 100+1 kapitola o režii loutkových her (poprvé vydáno 1967, 2. vydání 1980). (red)

Když jsem byl redakcí tohoto časopisu vyzván, abych se znovu kriticky podíval na 100+1 kapitolu o režii loutkových her Erika Kolára (vycházím z vydání SKKS z roku 1980), zda má ještě co říct i dnešním generacím, hned jsem si vzpomněl na svá studia na Katedře loutkářství DAMU v druhé polovině šedesátých let.

V jednom z ročníků nás totiž „učil“ režii Jindřich Halík, loutkoherec a režisér pražského ÚLD, právě na základě této knihy. Znám ji tedy poměrně dobře, jaksi na „vlastní kůži“, i když nikoli z podání pří…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.