Online archiv

Jurkowski, Henryk: Bábkar – bábkoherec – performer, Loutkář 4/2016, s. 82–85

Polský divadelní kritik, historik, teoretik, univerzitní profesor a čestný prezident UNIMA Henryk Jurkowski (1927–2016) patřil k nejvýznamnějším a nejrespektovanejším světovým osobnostem v oblasti výzkumu dějin a teorie loutkového divadla. Studie Bábkar – bábkoherec – performer patří k jeho posledním dokončeným textům. (red)

Priznávam sa: Pod termínom „bábkové divadlo“ rozumiem predovšetkým také divadlo, v ktorom dominuje divadelná bábka. A také divadlo existuje. Existuje vďaka tradícii v mnohých krajinách, ale aj v dôsledku samostatného výberu súčasných umelcov. Každý, kto chce, si v ňom nájde svoje miesto. Samozrejme, bábkové divadlo je zasadené do bohatého kultúrneho prostredia, ktoré mu slúži ako pozadie a kontext. Je to centrum osmózy, synergie a prekonávania druhových hraníc. Nie je preto prekvapením, že bábkové divadlo si tiež osvojilo iné výrazové prostriedky (hercov, masky, figuríny), ktoré slú…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.