Online archiv

Macháček, Martin: Mehedaha, Ganga mezi Prahou a Gottwaldovem, Loutkář 4/2016, s. 38–39

Normalizace v nastupujících sedmdesátých a pokročilých osmdesátých letech proměnila českou, potažmo československou společnost na jakousi letargickou masu konzumentů. Prostředí násilně vytvářených sociálních jistot v období naprosté nejistoty ovšem paradoxně pomáhalo spoluutvářet nezávislé subverzivní kulturní aktivity, vyvěrající ze spontánní potřeby seberealizace a nutkání neztratit vzájemný kontakt.

„Lidé v tomto společenství spolu trávili spoustu času, psali si navzájem dopisy, vydávali knihy a časopisy, pořádali výstavy a koncerty a zároveň vyjadřovali své občanské postoje. Už jen naším vzájemným ovlivňováním, dlouhými a častými rozhovory o tvorbě a nástrahách normalizace, ale i ,mezioborovostí’, byla podstata skutečné skupinovosti v umění, tak jak ji chápu, naplněna měrou vrchovatou,“1 píše například výtvarník a grafik Viktor Karlík. Mimo Prahu, Brno, Olomouc nebo Ostravu se různé …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.