Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Alternativní divadlo versus loutkové divadlo – symbióza, nebo koexistence?, Loutkář 4/2016, s. 32–37

Termíny „alternativa“, respektive slovní spojení „alternativní divadlo“, už v české teatrologické terminologii relativně pevně zakořenily, a přesto stále vyvolávají dohady, otázky a u některých lidí dokonce i nelibost. Mnozí milovníci loutek sledují expanzi „alternativního divadla“ lehce nervózně, ale řečeno s klasikem: „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.“ Co to vlastně ta alternativa je, jsem se zeptala odborníků na toto téma z nepovolanějších: Lenky Dombrovské, Vladimíra Hulce, Karla Makonje a Ewana McLarena.

Jaká je podle vás nejpřiléhavější definice divadelní „alternativy“ a jaké proudy nebo směry dnes zahrnuje?

Vladimír Hulec: Nemám rád tyto druhy otázek, které se stále motají kolem jednoho – víceméně akademického – problému: jak nazvat experimentující, nekonvenční, novátorské či nějakým způsobem se z bezpečného řádu…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.