Online archiv

Veverková, Lenka: Krofta nás učil být vypravěči, Loutkář 4/2016, s. 24–27

Tvrdí, že na vyprávění příběhu v divadle jsou dva tak akorát a že další člověk už jen překáží. Stejně tomu bylo i při našem rozhovoru. Lukáš Trpišovský si s Martinem Kukučkou prostě vystačí sami. Stačí nadhodit téma a oni už povídají: o tom, jak vnímají loutky, proč neinscenují současné texty a co zrovna zkouší ve Stavovském divadle.

Vystudovali jste KALD pod vedením profesorů Krofty a Klímy. Jaký na vás, a především na vaši tvorbu měla vliv tak zásadní osobnost české loutkové scény, jako byl Josef Krofta?

Martin: Oba s Lukášem tvrdíme, že každá naše inscenace je loutková. Pokud v nás Krofta něco zanechal, tak přemýšlení o hmotě. On sice loutky miloval, ale nikdy o nich nemluvil jako o panácích, pro něho byla loutka hmotou, se kterou může člověk pracovat. Vždy nás nutil vyjádřit materiálem něco, co nelze vyjádřit jinak. Neptal se, o čem chceme inscenaci dělat, ptal se, JAK ji chceme dělat.…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.