Online archiv

Vašíček, Pavel: Tomáš Dvořák v Divadle Alfa, Loutkář 4/2016, s. 4–7

U příležitosti letošního životního jubilea významného českého režiséra Tomáše Dvořáka (1956) publikujeme studii, kterou o svém kolegovi napsal jeho dlouholetý spolupracovník z Divadla Alfa Pavel Vašíček. (red)

Úvodem

Historie plzeňského loutkářství je spjata především s mnohostranným působením Josefa Skupy (1892–1957), „otce“ Spejbla a Hurvínka, umělce, který dokázal sklenout most mezi tradičním „kumštem“ kočovných marionetářů (reprezentovaným především v Plzni domestikovaným, osvíceným lidovým loutkářem Karlem Novákem, odchovancem legendárního Jana Nepomuka Lašťovky) a uměleckým kvasem dvacátých a třicátých let minulého století. A právě odtud vedou k dnešnímu plzeňskému Divadlu Alfa rozpoznatelné personální i tvůrčí nitky. Jedním ze Skupových žáků se stal počátkem padesátých let XX. století i Jan Dvořák (1925–2006), rovněž všestranný umělec, výtvarník, režisér, herec a s…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.