Online archiv

Dubská, Alice: Škroupův Dráteník na loutkové scéně a počátky českého moderního loutkového divadla, Loutkář 3/2016, s. 102–106

V lednu 1914 byla v Národním domě na Královských Vinohradech uvedena před pozvaným obecenstvem Škroupova opera Dráteník. Byla to zahajovací premiéra nového loutkového divadla, které zřídil spolek vinohradských učitelů Umělecká výchova, usilující o estetickou výchovu dětí. Co tehdy přilákalo do hlediště Národního domu tolik známých umělců a představitelů pražské kulturní veřejnosti?

Nešlo ani o první stálé pražské loutkové divadlo, ani uvedením operního díla na loutkovém divadle o dramaturgickou novinku. Od začátku století působilo v Praze již několik pravidelně hrajících loutkových divadel různých spolků a škol. K nejznámějším patřilo v letech 1902–1909 Loutkové divadlo Klubu vlasteneckých přátel dr. Paříka a Třebenicka a v letech 1904–1917 Loutkové divadlo Českého svazu přátel loutkového divadla, z nichž zejména prvně jmenované prokázalo i snahu uvádět vedle obligátního pohádkového…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.