Online archiv

Carter, Stephen: Haydn a marionety knížete Esterházyho, Loutkář 3/2016, s. 99–101

Ačkoliv operní díla mnoha skladatelů byla upravena pro loutková jeviště, jenom malá hrstka jich byla zvlášť napsána pro loutky. Mimořádně plodný skladatel Franz Joseph Haydn (1732–1809) byl po třicet let zaměstnancem na knížecím dvoře, kde se provozovalo velmi aktivní a propracované divadlo marionet. Historie jeho oper pro marionety se odkrývá jenom pozvolna; jejich stopa v dějinách se objevuje a mizí stejně záhadně jako skladatelova hlava, která z jeho hrobu zmizela na více než sto let.

Haydn byl zaměstnancem hned několika generací knížat rodu Esterházyů – začínal jako kapelník v paláci Eisenstadt, odkud se po roce 1768 přestěhoval do letního paláce v Esterháze pod patronací knížete Mikuláše Esterházyho. Mikuláš byl nejambicióznějším i nejvzdělanějším z Haydnových mecenášů, který nelitoval žádných výdajů, ježby jeho dvůr přiblížily krásám francouzského Versailles.

Za palácem se rozkládala ob…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.