Online archiv

Malíková, Nina: Odešel Pavel Kalfus, Loutkář 3/2016, s. 92–93

Kdysi jsem nazvala Pavla Kalfuse „Pavarottim české loutkářské scénografie“ – a nebylo to jen pro jeho nápadnou podobu se slavným tenoristou, kterou se i sám Pavel rád bavil. Byl opravdu majestátní postavou, u které se snoubila gargantuovská robustnost s nečekanou lyrikou, něžností a humorem – a to jak v jeho divadelní tvorbě, tak v životě. Ten se po dlouhé nemoci 8. července 2016 uzavřel.

Pavel Kalfus se narodil 29. 4. 1942 v Hořicích v Podkrkonoší a tam také vystudoval (1956–1960) sochařskou školu – „šutrárnu“, jak s úsměvem říkal. Z ní přešel na Loutkářskou katedru pražské DAMU, kde vystudoval scénografii u Richarda Landera (1961–1965).

Po škole nastoupil do Východočeského loutkového divadla DRAK v Hradci Králové, kde byl v letech 1965–1974 šéfem výpravy. Jeho první inscenací zde byl v roce 1965 v režii Jiřího Středy Gozziho Král jelenem. Následoval Mauglí (1966), při němž se poprvé setkal s rež…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.