Online archiv

Malíková, Nina: Buchty a loutky versus tradice, Loutkář 3/2016, s. 54–56

To, že se v repertoáru naší nejstarší a nejznámější nezávislé loutkářské skupiny z ničeho nic objevily tři tituly z klasického odkazu českých lidových loutkářů Jenovéfa (2013), Posvícení v Hudlicích (2014)a Don Šajn (2015) vzbuzuje přinejmenším zvědavost. Končí někdejší provokatéři u loutkářské klasiky, nebo je právě její odkaz inspiruje? Přivedla je k tomu provozní nutnost, nebo odhodlání se s tradicí konečně otevřeně popasovat?Odpovědi nejsou jednoznačné, jisté ale je, žeto nebylo prázdné gesto.

Soubor Buchty a loutky v celé své pětadvacetileté historii vypovídal o naší současnosti nepřímo – většinou prostřednictvím divadelního zpracování knižní či filmové klasiky (Příběh??? člověka, Rocky IX, Pes baskervillský, Sedum statečných, Tibet –tajemství červenékrabičky, Artuš, Gilgameš, Pomsta…)– a bylo možná jen otázkou času, kdy dojde klasiku loutkářskou, přesněji na utkán…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.