Online archiv

Hrdinová, Radmila: Operní zálety Jiřího Vyšohlída, Loutkář 3/2016, s. 44–45

Spojit hudbu, neřkuli operu s činoherním či loutkovým divadlem tak, aby z toho měli diváci radost a potěšení, se podaří málokdy a málokomu. Vlastně znám jen dva lidi, kteří v tomto oboru dosáhli mistrovské úrovně. Oba jsou shodou okolností spojeni po léta s jedním jediným divadlem – Miroslav Kořínek se Studiem Ypsilon a Jiří Vyšohlíd s královehradeckým DRAKem. A bez obou si nelze tyto dvě scény představit.

Hovoří-li se často o jedinečné éře DRAKu pod vedením Josefa Krofty, nelze jedním dechem nezmínit, že bez Jiřího Vyšohlída by její sláva nebyla zdaleka tak skvělá. Vyšohlída ale přizval už v roce 1968 Miroslav Vildman a Jan V. Dvořák ke spolupráci v tehdejším Východočeském loutkovém divadle. A hned první rok byl vyzván, aby složil scénickou hudbu ke swingovému muzikálu Žabák hrdina (1968). Výsledek ho pasoval na dvorního skladatele hradecké scény. A když se v roce 1971 ocitl v čele souboru Josef Kr…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.