Online archiv

Vyšohlídová, Jana: Hudba je služebná záležitost, Loutkář 3/2016, s. 40–43

Když jsem přišla za svým otcem s tím, že s ním mám udělat rozhovor na téma „loutky ve světě hudby“, tak mi na to odpověděl: „Loutky ve světě hudby? Tak o tom nevím vůbec nic. Ale kdyby to mělo být povídání o hudbě ve světě loutek, tak o tom bych mohl vyprávět.“ A od toho se začalo naše povídání odvíjet.

Proč to tedy nejsou loutky ve světě hudby, ale hudba ve světě loutek?

Protože hudba je jenom součást divadla. Nemyslím ovšem ten případ, když se třeba v opeře použijí loutky.

To by byly skutečně loutky ve světě hudby.

Mám na mysli hudbu jako služebnou součást divadla, ať už loutkového nebo jakéhokoli jiného, a o tom už něco vím. Začínal jsem jako hudebník velice skromně, byl jsem amatérský jazzový klarinetista. Když tedy pominu to, že jsem v sedmi letech chodil asi rok a půl na klavír do hudební školy, než mě vyhodili, protože jsem nemínil cvičit. Měl jsem paní učitelku, která mě mláti…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.