Online archiv

Šaldová, Lenka: Bratři Formani a opera aneb Potulní komedianti na scénách Národního divadla, Loutkář 3/2016, s. 30–32

Divadlo bratří Formanů samo sebe definuje jako „živoucí společenství bez stálé scény a uceleného souboru, společenství svázané blízkým názorem na práci i na způsob života. Společenství divadelních nomádů, vyznávajících kouzlo cest a putování“. V roce 2003 doputovalo do zcela jiného prostředí, než ve kterém se do té doby pohybovalo: do Národního divadla.

Jednou z prvních inscenací Divadla bratří Formanů, pravda, byla Barokní opera (O komínku hravě zedníky vystavěném), kterou hrálo od roku 1992 v Divadle v Řeznické, o čtyři roky později uvedlo v Divadle U hasičů svoji verzi Smetanovy Prodané nevěsty. Dvě velmi úspěšné inscenace Divadla bratří Formanů jsou tak operní, leč pro práci ve velkém „kamenném“ divadle to nebyla nikterak směrodatná zkušenost, v obou případech šlo totiž spíše o hru s operou a hru na operu. Zvláště v Prodané nevěstě byly neustálé komentáře herců, pošťuchování a he…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.