Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Loutkové divadlo mám velmi rád, Loutkář 3/2016, s. 28–29

Není mnoho českých operních režisérů, které by zajímaly loutky. Renomovaný divadelní tvůrce a ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil mezi ně ovšem patří a s loutkami na jevišti pracoval již ve třech inscenacích.

Jak jste se dostal režii v loutkovém divadle? Bylo to vaše přání, nebo to bylo na základě pozvání ze strany divadla? Nebo se to uskutečnilo souhrou jiných okolností?

Dostal jsem režii nabídnutou! V roce 1996 od tehdejší ředitelky Malého divadla v Českých Budějovicích Ivany Přibylové. Zadání znělo vytvořit inscenaci, což v tomto případě znamenalo i napsat text podle scénáře Flaminia Scaly Šílená princezna, určenou pro exteriérové hraní. Inscenace ve výpravě Marka Zákosteleckého (s několika typy loutek – objevily se v ní marionety, manekýni i maňásky) a s hudbou Jana Klusáka měla premiéru na nádvoří zámku Kratochvíle.

A v roce 2000 přišla nabídka od tehdejšího um…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.