Online archiv

Bár, Pavel: Loutky ve světě broadwayského muzikálu, Loutkář 3/2016, s. 18–21

Ačkoliv loutky pronikly do světa muzikálu nedlouho po jeho vzniku, po mnoho desetiletí zůstávaly spíše jen zpestřujícím doplňkem, aniž by v celkovém rámci muzikálových inscenací zastávaly významnější úlohu.

Na newyorské Broadwayi se loutky objevily nejprve v revuích, například v úspěšné At Home Abroad (1935) či slavných Ziegfeld Follies v roce 1943.1 V muzikálu je diváci mohli patrně vůbec poprvé vidět při premiéře Hooray for what! (1937). I jeho charakter však měl k revui velmi blízko a krátký výstup s loutkami tak byl v jeho rámci zařazen vedle dalších, takřka varietních čísel mimů, kontorsionistů nebo cvičených psů.2 V takřka pohádkovém muzikálu Flahooley (1951) byla loutka dokonce titulním postavou – Flahooley je totiž jméno loutky, respektive smějící se panenky stvořené hlavním hrdinou, designérem loutek Sylvesterem. Přesto ale loutková panenka jako taková nehraje v rámci děje významnější rol…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.