Online archiv

Lohman Staubová, Nancy: Americké operní inscenace s loutkami, Loutkář 3/2016, s. 10–13

V opeře je všechno: příběh, hudba, písně, tanec, sochařství, malba a někdy i loutky. Loutky byly součástí západní operní tradice už od jejích počátků v 17. století. Jejich invenční animované vstupy dokázaly celý operní spektákl výrazně obohatit. V poslední době se několik vynalézavých divadelníků rozhodlo využít moderní technologie k tomu, aby několik amerických operních produkcí obohatili o loutky.

Někdy o přítomnost loutek výslovně žádá libreto, jindy se jednoduše zdají být nejlepším řešením. Loutky pomáhají znázorňovat imaginární stvoření, postavy nadživotních velikostí, dvojníky i symboly. Loutkářství jedinečným způsobem přispívá naplnění Wagnerovy představy opery jako ideálního Gesamtkunstwerku (všeobjímající formy umění).

Libreta

Pro nově zadanou „barokní“ operu pro Metropolitní operu v New York City (obecně známou jako Met) The Enchanted Island (Začarovaný ostrov) propoji…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.