Online archiv

Balvínová, Malvína; Balvín, Jaroslav: Animaci jsem měla vždycky prožitou, Loutkář 3/2016, s. 6–9

Vlasta Pospíšilová je nazývána „první dámou české animace“. Jako animátorka a později režisérka se podílela na desítkách loutkových filmů, z nichž se mnohé staly mezníky nejen české filmové historie. Jako animátorka je podepsaná například pod Snem noci svatojanské Jiřího Trnky, Možnostmi dialogu Jana Švankmajera či Krysařem Jiřího Barty. Od sedmdesátých let se ale věnuje i samostatné režii – známé jsou její příspěvky do trilogie Fimfárum i dětmi oblíbený seriál o broučcích podle Jana Karafiáta.

V době vašeho dětství nebylo možné vidět v kinech loutkové filmy. Ovlivnilo váš vztah k loutkám loutkové divadlo?

Narodila jsem se v roce 1935 a tehdy měla snad každá rodina doma loutkové divadlo. My jsme byly tři sestry a rodiče, myslím, pořídili malé divadélko přímo pro nás, takže jsem se s loutkami setkávala od malička. Později jsme s maminkou chodily do loutkového divadla v Braníku. Když jsem…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.