Online archiv

Lásková, Petra: Kudy do království božího?, Loutkář 2/2016, s. 62–63

Že husitské hnutí nejsou jen letopočty vypsané na tabuli a plánky bitev promítané na školní meotar, dokazuje s přehledem inscenace textu Jana Jirků Lipany v režii samotného autora. Letošní sezóna v Divadle Minor má podtitul Inkubátor hrdinů a představila v pořadí třetího hrdinu: Jana Tlamku. Na první pohled žádného udatného reka, ale upovídaného obyčejného kluka se selským rozumem a srdcem na pravém místě. Kdo tedy Jan Tlamka byl, jak žil a proč se o něm hraje?

Úvodní přednáška erudované dvojice historiků (Václav Jelínek a Karel Kratochvíl) si neklade za cíl nic menšího než dokázat, že husitství není ani zdaleka tak černobílé, jak by se z hodin dějepisu mohlo zdát. Dobu reformního hnutí chce malému divákovi co nejvíce oživit a dokázat, že husitství nerovná se jen Jan Hus nebo Prokop Holý. Že to byla doba jako kterákoliv jiná, doba, ve které stejně jako dnes žili obyčejní lidé se svými starostmi a st…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.