Online archiv

Kazda, Jaromír: Činoherci v zajetí loutek, Loutkář 2/2016, s. 96–99

Enormní popularita a rozšíření loutkového divadla v 19. a první polovině 20. století samozřejmě ovlivnily i řadu herců, kteří se jinak věnovali divadlu hereckému, nebo chcete-li interpretačnímu. V následující studii defiluje až překvapivě mnoho jmen slavných umělců, kteří holdovali půvabu loutek, ať už s nimi sami hráli v rodinném divadélku, nebo vzpomínají na představení kočovných loutkářů, která je fascinovala a dost možná je k divadelnímu umění vlastně přivedla. (red)

Kočovní herci v Čechách (a první česká divadelní společnost vznikla 1849) měli stejně jako jejich předchůdci od doby baroka v záloze možnost přejít, kdyby se jim nedařilo, k marionetám. Bylo to právě loutkové divadlo, které nám uchovalo z 19. století typové dekorace a oborové herectví. Český činoherní soubor ve Stavovském divadle měl ale tu výhodu, že byl malý, a herci tak museli hrát postavy všeho druhu a v různých žán…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.