Online archiv

Neureuterová, Jitka: Nebyl jen loutkářem – Josef Krofta a české činoherní divadlo, Loutkář 2/2016, s. 92–95

O Josefu Kroftovi jako o loutkářské legendě se už popsaly stohy článků, studií a knih. Ale o tom, že se jednalo o režiséra a autora multifunkčního, který sice neposunul hranice činoherního divadla do hvězdných výšin, ale přesto spoluvytvořil několik mimořádných činoherních inscenací přesahujících soudobou divadelní kulturu, se začíná výrazněji hovořit až poslední dobou.

A přece to bylo (amatérské) činoherní jeviště, kde poprvé Josef Krofta stanul na prknech, která znamenají svět. Jak sám s pobavením vzpomínal, bylo to z donucení, protože nechtěl propadnout na gymnáziu z matematiky. Ale díky tomu se stal zázrak a svět divadla mu učaroval na celý život.

Na počátku byl J. R. Pick

Kroftovo první aktivní setkání s profesionální činohrou se událo díky Jiřímu Robertu Pickovi v jeho Divadle Paravan. V roce 1962 spolu nastudovali kabaretní hříčku o dvou dějstvích Trafikant Jan, kde byl Josef Krofta obsaz…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.