Online archiv

Makonj, Karel: Ach, ty dva systémy…, Loutkář 2/2016, s. 88–90

I.

Mám-li napsat úvahu na téma hereckého a loutkového znakového systému, musím se v duchu usmát. Po kolikáté již? Já i řada jiných? Naposledy jsem tuto konfrontaci analyzoval ve své profesorské přednášce s příznačnou otázkou: Jsou to jednobuněčná, či dvoubuněčná dvojčata? Nakonec jsem konstatoval jedině to, že rozhodně nejde o dvojčata siamská… I když, je i to vůbec jisté?

Když napsal Otakar Zich svou drobnou studii o loutkovém divadle, přispěchal hned Petr Bogatyrev s tvrzením, že Zich nevnímá loutkové divadlo jako svébytný znakový systém, jak se na teoretika sluší a patří a že celou problematiku komplikuje přílišným akcentem na psychologii vnímání a že takto by se dal problematizovat každý umělecký druh. Zicha se však zastali i takoví teoretici jako Jindřich Honzl či Jiří Veltruský i – Paul de Mann.

Kdo měl tedy pravdu? Jistě hloupá otázka pro umělecký diskurs… Při hledání pokud možno co n…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.