Online archiv

Císař, Jan: Přirozená alternativa, Loutkář 2/2016, s. 86–87

Když jsem díky příteli Miroslavu Česalovi vstoupil zhruba v polovině sedmdesátých let do loutkového divadla, probíhal v něm složitý proces přeměny. Nemalou roli – dokonce bych řekl, že svým způsobem klíčovou a nejvýznamnější – v něm hrálo setkání dvou rozdílných systémů herectví.

Mělo to samozřejmě další důsledky, protože najednou se naplno a s ohromnou intenzitou otevřela šance zveřejňovat i v loutkovém divadle problémy, jež přijme i dospělý divák. Také vznikla možnost i pro dětského diváka budovat košaté scénické tvary, které přesahovaly jednoduchý příběh předpokládající jaksi nutně omezenou schopnost dětského vnímání. Zažil jsem například seminář loutkářské sekce tehdejšího svazu divadelníků v Kladně, v němž došlo k prudkému sporu právě o to, zda syntetický (a někdy až synkretický) scénický tvar, jenž naprosto přirozeně vzniká průnikem jiné herecké soustavy jako sousta…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.