Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Loutka je jednoznačně prostředkem fantazie, Loutkář 2/2016, s. 34–37

Režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová, v současné době umělecká šéfka ostravského Divadla Petra Bezruče, se často pracovně vrací do divadel určených pro nejmladšího diváka – brněnské Radosti a ostravského Divadla loutek –, kde režírovala své autorské pohádky i adaptace předloh jiných autorů. Známe se už dlouho, proto jsem rozhovoru ponechala formu tykání.

Na začátek se nelze nezeptat: Jak ses vlastně dostala k režii v loutkovém divadle?

Po škole mi šlo především o to dělat divadlo. Bylo mně jedno, jestli bude určené dospělým, nebo dětem – i když se kolem mě říkalo, že mladým režisérkám nezbývá nic jiného než dělat pohádky. Samozřejmě bohužel s podtextem, že jde o to nižší divadlo, loutkové, a ještě pro nejmenší. Moji vrstevníci tehdy investovali strašně moc do projektů, líbila se mi jejich práce, ale zároveň jsem vnímala, jak moc energie odteče z procesu tím, že za sebou nemají institu…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.