Online archiv

Jordan, Hanuš: Od loutek k cirkusu – a zpátky, Loutkář 1/2016, s. 86–88

Počátky veřejného provozování artistiky na českém venkově souvisejí s loutkářstvím. Tradiční kočující rodiny lidových loutkářů provozovaly další pozornost poutající činnosti. Gymnastiku (akrobacii), provazochodectví či vzdušné skoky, předváděli stínohru či „panorámy“ (rozměrné obrazy pozoruhodných krajin nebo událostí), ohňostroje, „provozovali hudbu“ na kolovrátek či citeru.

Předvádění akrobacie, balančních kumštů a provazochodectví u loutkářů vrcholí kolem roku 1850 a pokračuje do začátku 80. let 19. století. Tehdy se odděluje cirkusová zábava a stěhuje se pod šapitó a do bud, do cestujících zvěřinců. Osamostatňují se i jiné zábavní podniky, divadla (či muzea) kuriozit. Ve velkých městech (Praha, Brno, Plzeň, České Budějovice) se k veřejnosti cirkus dostává jako importované vyšší umění podstatně dříve. V pražských ulicích se předváděly Caitanova i Hyamova společnost už v ro…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.