Online archiv

Makonj, Karel: Loutky a cirkus – vzájemná inspirace?, Loutkář 1/2016, s. 81–85

I.

„Cirkusové umění má v českém prostředí společné začátky s lidovými loutkáři. Zakladatelé nebo časní představitelé cirkusových rodin, jako byli Kludští, Hergottovi, Viničtí či Finkovi, mnohdy začínali jako loutkáři. Provozování gymnastiky, tedy akrobacie, balančních kumštů, provazochodectví a podobných umění u loutkářů vrcholí kolem roku 1850 a pokračuje do osmdesátých let 19. století, kdy se od loutkářství odděluje a stěhuje se pod šapitó a do takzvaných bud,“ píše Hanuš Jordan ve svém Příběhu českého cirkusu (Jordan–Cihlář: Orbis Cirkus, 2014)

Jako by tuto společnou minulou profesní koexistenci připomínala i řada titulů loutkových inscenací, z nichž jen tak namátkou z paměti lovím – Ivan Pilný: Jak se dělá cirkus (Malé divadlo, České Budějovice), Cirkus v divadle tvůrčí skupiny Salamandr (Divadlo Spejbla a Hurvínka), Velegrandteátr Spejbl J. A. Novotného a Salamandru (Divadlo Spejbla…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.