Online archiv

Balvínová, Malvína; Balvín, Jaroslav: Zapomenutý půdní svět na jevišti Alfy, Loutkář 1/2016, s. 44–45

Už je tomu sedm let, co se v kinech objevil loutkový film Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny. Volný divadelní přepis tohoto snímku, oceněného i na zahraničních festivalech (například v New Yorku, Japonsku, Španělsku, Rumunsku či Maďarsku), uvádí nyní plzeňské Divadlo Alfa. Při „cestě“ z filmového plátna na divadelní jeviště se ale mnohé změnilo a vznikla svérázná inscenace, která se od původního filmu výrazně odklonila. Známý filmový režisér, který až doposud oživoval neživé, měl tak příležitost vyzkoušet své schopnosti na divadle.

Snímek Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny vzbudil ve své době poměrně rozruch. V Česku je celovečerní animovaný film vlastně raritou, navíc je Jiří Barta od dob svého legendárního středometrážního Krysaře (1985) považován za předního českého režiséra autorských animovaných filmů s osobitým výtvarným řešením. Zároveň se …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.