Online archiv

Kočičková, Kateřina: Alenko! Hopsej!, Loutkář 1/2016, s. 38–39

Alenka v říši divů patří k dílům, které nás nikdy nenechají zcela v klidu. Vtípek, fantastické vyprávění určené dětem pro ukrácení volné chvíle z pera matematika Charlese Dodgsona alias Lewise Carolla nikdy nepřestane pobízet k intepretacím, přičemž každá doba ve výkladu zrcadlí především samu sebe. Alenku je tak možné pochopit jako drogový trip, labyrint psychoanalýzy, temnou zprávu o nebezpečné přitažlivosti malých holčiček (dnešní době připadá Carollovo přátelství s devítiletou Alicí, živým předobrazem Alenky, trochu podezřelé) nebo jako příběh vyzrávání a hledání vlastní identity. K tomuto výkladu se přiklonila i divadelní novocirkusová adaptace Alenky v podání souboru Long Vehicle Circus.

Desetiletá Alenka (v podání Dany Markové) je v ní dítětem, které ale už pozvolna otevírá dveře do světa dospělých a zákonitě v něm propuká vnitřní zmatek. Jaká je „image“ současné dívky (po…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.