Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Tento způsob léta zdá se mi velmi šťastným, Loutkář 1/2016, s. 36–37

Toto číslo Loutkáře se zabývá českým novým cirkusem a ptá se i po případných specifikách domácí produkce. Inscenace Plovárna je podle mého soudu příkladem dokonalé syntézy cirkusového řemesla a divadelního jazyka a domnívám se, že tím dokumentuje svébytný český přístup k tomuto dnes tak populárnímu druhu umění.

Plovárna vznikla jako první celovečerní inscenace žonglérské dvojice Bratři v tricku, tedy Václava Jelínka a Adama Jarchovského, kteří si ke spolupráci přizvali akrobatku Kristýnu Vlčkovou [1] a režisérku Veroniku Riedlbauchovou. Ta už měla s režií nového cirkusu a pohybového divadla předchozí zkušenost a na výsledku je to myslím znát. [2]

Přiznávám, že na začátku mi přišlo jako velice paradoxní a od inscenátorů svým způsobem pošetilé vybrat si pro inscenaci uváděnou takřka beze slov inspirační předlohu tak bytostně postavenou na možnostech českého jazyka a hře s ním v archaick…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.