Online archiv

Štefanová, Veronika: Nový cirkus a loutka, Loutkář 1/2016, s. 18–21

Půvab a komplikovanost nového cirkusu spočívá v jeho multižánrové povaze a jeho potenciálu přesahového uměleckého druhu. Nový cirkus patří mezi nejprogresivnější druhy živého umění posledních let. Jen těžko se ale pro něj hledají jednoznačné definice. Jedno se ale zdá býti jasné – v novém cirkuse by logicky neměla chybět cirkusová umění, mezi něž patří akrobacie, klaunerie, jezdecké umění nebo žonglování. Uvažujeme-li ale o formátu nového cirkusu, cirkusová umění v něm nemohou existovat sama o sobě. Aby byla jejich přítomnost v novocirkusové inscenace opodstatněna, aby dávala význam a nepoukazovala pouze sama na sebe, musí se k nim připojit i další umění, jako je hudba, tanec, nebo výtvarné provedení kostýmů, scény a dekorací.

Jsou-li nepostradatelnou součástí novocirkusových inscenací cirkusová umění, stojí v centru diváckého zájmu ten, kdo je provádí – artista. Primárně se jeho existenc…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.