Online archiv

Štefanová, Veronika: Historie nového cirkusu, Loutkář 1/2016, s. 14–17

V současné době už není potřeba začínat článek o novém cirkuse popisem toho, co tento druh živého umění znamená a čím se vyznačuje. Dnešní čtenář, a především divák, je už mnohem zkušenější. Má větší výběr z českých i zahraničních novocirkusových představení, zvláště v rámci nově vzniklých festivalů nebo stagion, které pravidelně novocirkusová představení uvádějí; v Praze od podzimu roku 2014 je to například umělecké centrum Jatka78.

Nový cirkus ve světě i u nás dokázal, že je uměním dynamickým, které patří k nejprogresivnějším a rychle se měnícím. Pokusím-li se zobecnit situaci, ve které se cirkus a cirkusová umění v současnosti nacházejí, dalo by se říci, že diváci i artisté se častěji než dřív uchylují k obecnějšímu označení „cirkus“. V západní a jižní Evropě, ve Skandinávii, ale také v USA nebo Kanadě je cirkus vnímán jako relevantní označení svobodné uměleck…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.