Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Mašlárová, Martina: Kam kráčaš, KBT VŠMU?, Loutkář 6/2015, s. 38–39

Katedra bábkarskej tvorby na VŠMU otvorila svoj prvý ročník v septembri 1989, na sklonku revolučných udalostí. Rovnako ako slobodná demokratická spoločnosť teda aj moderná profesionálna bábková tvorba práve oslávila 26 rokov. Ak by sme jej vek porovnali s ľudským, videli by sme pred sebou dospelý, životaschopný mladý organizmus, ktorý je síce už „hotový“, ale zároveň je možno práve na životnom rázcestí a rozhoduje sa, ku ktorej predstave o svojom ďalšom napredovaní sa má prikloniť.

Pri spätnom pohľade na posledné roky existencie KBT sa zdá, že katedra, podobne ako slovenské bábkové umenie všeobecne, prežíva akési medziobdobie. Je to obdobie na pomedzí dvoch tendencií – lipnutia na pôvodných bábkarských tradíciách na jednej strane a otvárania sa novým podnetom a interžánrovým či intermediálnym vplyvom na strane druhej. Medzi prívržencami jednej a druhej vetvy sa priebežne vytvára neutrálne pole divadelnosti, …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.