Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

ndl; Peřina, Vít: Zemřeli, Loutkář 6/2015, s. 37

Zemřel Zdeněk Peřina

V neděli 1. listopadu zemřel po těžké nemoci dlouholetý člen uměleckého souboru Naivního divadla Liberec Zdeněk Peřina (nar. 3. června 1946). Nastoupil do Naivního divadla Liberec v roce 1968 a zůstal mu věrný po celou svou profesní kariéru, tedy více jak 40 let. Za tu dobu účinkoval ve více než stovce inscenací. Pod několika z nich je podepsán rovněž jako režisér (např. Vánoce s Kulišákem, Čerti z Ještědu, režíroval i v jiných divadlech doma či v zahraničí). Do historie moderního českého loutkového divadla nesporně patří jeho role Pantalona v Turandot ukrutnici, Škrhola v Bezhlavém rytíři či soudce Azdak v Kavkazském křídovém kruhu. Za posledně uvedenou roli obdržel v roce 1988 Cenu Českého literárního fondu i Skupovu cenu. Tu druhou, loutkáři velmi ceněnou, pak dostal podruhé v roce 1995 za výkon v inscenaci Alibaba a čtyřicet loupežníků. V roce 2014 pak jeho sbírku ocenění rozš…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.