Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Kerbr, Jan: Měli na to jen sto padesát let, Loutkář 6/2015, s. 19

Stejně jak loni s Dlouhým, Širokým a Bystrozrakým i na letošním těšínském Festivalu divadel Moravy a Slezska mě potěšil zdejší soubor Bajka, tentokrát se starozákonní variací Noemova archa, kterou jako vlastní opus s místními loutkáři nastudoval sympatický samorost českého divadla, křesťansky orientovaný Víťa Marčík.

Inscenace počítá s nejmenšími, i ještě předškolními dětmi (neznamená to ovšem, že by nedokázala oslovit dospělého) a je souborem prezentována ve dvou jazykových mutacích, pro Těšínsko přirozených – češtině i polštině. Na festivalu se hrála polská verze a nadšená děcka spoluvytvářela nadějeplnou atmosféru, v níž ze strany účinkujících přirozeně fungoval nadhled, ale i edukativní étos.

Mladý a usměvavý představitel Boha Marian Mazur uvedl děti nevtíravě do rané biblické situace tím, že předestřel vyhnání Adama a Evy z Ráje způsobem, kterému mohly porozumět. Také hned…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.