Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Malíková, Nina: Muzeum bábkarských kultúr a hračiek, Loutkář 5/2015, s. 46

V Loutkáři věnujeme v souvislosti se vzrůstajícím zájmem o mapování kulturního dědictví spojeného právě s tímto divadelním druhem programově pozornost zahraničním loutkářským muzeím i soukromým sbírkám. V tomto čísle, které je z velké části zaměřeno na současné loutkové divadlo našich východních sousedů, nemůže samozřejmě informace o slovenském Muzeu loutkářských kultur a hraček chybět.

Samotné muzeum, které je součástí Slovenského národného muzea a nachází se na hradě Modrý Kameň v blízkosti okresního města Velký Krtiš, není u nás tak úplně neznámé. Kromě turistických i profesních návštěv jsme ho mohli obdivovat v souvislosti s nostalgickým dokumentem Idy Hledíkové (scénář) a Petera Beňovského (režie) Poslední maringotka (2010), který sleduje poslední pouť loutkářské maringotky právě do muzea v Modrém Kameni, kde je dnes trvalou součástí expozice. Na otázky odpovídala Zuzana Ka…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.