Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Mašlárová, Martina: Viac domáci poklad ako originálny výklad, Loutkář 5/2015, s. 42–43

Kultové dielo ruskej literatúry, Bulgakovov román Majster a Margaréta si pre svoju vrstevnatosť a motivickú i jazykovú košatosť neraz vyslúžilo nálepku neinscenovateľnosti. Hoci existujú aj úspešné adaptácie, napríklad slávna (vôbec prvá ruská) inscenácia Jurija Ľubimova v Divadle na Taganke (1977), pokusy vyrovnať sa s Bulgakovovým literárnym géniom – napriek všetkému vôbec nie zriedkavé – spravidla sprevádzajú obavy tvorcov i publika.

Keď nekonvenčný litovský režisér Oskaras Koršunovas v roku 2000 uviedol titul Mistras ir Margarita na Avignonskom festivale, vyjadril sa, že toto dielo je nemožné inscenovať ako celok. Tvrdil, že úlohou tvorcu, ktorý prijme výzvu stvárniť ho na javisku, je vybrať si z románu len výsek a tomu dôkladne prispôsobiť svoju interpretáciu. Režisér Ondrej Spišák, ktorý sa tiež rozhodol vyliezť na bulgakovovský „Everest“ (ako dielo označil neúspešný filmový adaptátor Ray Manzarek),…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.