Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Dzadíková, Lenka: Dezorzovo lútkové divadlo – tradiční kočovní punkeri, Loutkář 5/2015, s. 39–40

Dezorzovo lútkové divadlo (DLD) je viac než desať rokov jedinečným zjavom na slovenskej bábkarskej scéne. Zakladateľom a principálom divadla je tvorca pracujúci pod značkou Gejza Dezorz, dramaturgom spisovateľ Aladár Hrča (známejší pod iným pseudonymom Agda Bavi Pain) a scénický výtvarník s upraveným priezviskom Von Dubravay.

Herecký súbor má stabilné zloženie. Tvoria ho Kamil Kollárik, Alexander Maďar, Marián Mitaš a Hera Turban. Väčšina tvorcov má vzdelanie z Katedry bábkarskej tvorby na DF VŠMU v Bratislave. V ich tvorbe sa evidentne mieša poznanie histórie bábkového divadla s obľubou popkultúry a „punkového“ spôsobu života. Svoju tvorbu od začiatku zastrešili manifestom, v ktorom sa hlásia k bábkovému divadlu a jeho výrazovým prostriedkom:

"Dezorzovo lútkové divadlo je lútkové divadlo!

Dezorzovo lútkové divadlo prezentuje lútky ako malých ľudí na špagátikoch, ktorí dokážu skutočne žiť, vášnivo milova…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.